2014 LHSAA All-State Sugar Bowl Football Prep Classic Logo

CLASS 5A  - BI-DISTRICT ROUND

#1 C.E. Byrd 35, #32 Fontainebleau 6 FINAL

#16 East Ascension 52, #17 Sulphur 14 FINAL

#9 West Monroe 49, #24 Sam Houston 21 FINAL

#25 Covington 34, #8 Carencro 7 FINAL

#5 Haughton 34, #28 Ouachita Parish 19 FINAL

#12 Hahnville 61, #21 Natchitoches Central 14 FINAL

#20 East St. John 28, #13 John Ehret 18 FINAL

#4 Destrehan 54, Pineville 0 FINAL

#3 Zachary 53, #30 Airline 27 FINAL

#19 Denham Springs 34, #14 Woodlawn - Baton Rouge 7 FINAL

#22 Scotlandville 18, #11 Ruston 14 FINAL

#6 Thibodaux 56, #27 Captain Shreve 6 FINAL

#7 Barbe 14, #26 Dutchtown 10 FINAL

#15 Acadiana 37, #18 St. Amant 0 FINAL

#2 Ponchatoula 76, #31 South Lafourche 22 FINAL


CLASS 4A - BI-DISTRICT ROUND

#1 Plaquemine 21, #32 McDonogh #35 14 FINAL

#17 Lutcher 41, #16 DeRidder 14 FINAL

#9 South Terrebonne 25, #24 Lakeshore 22 FINAL

#25 Franklin Parish 48, #8 Bastrop 44 FINAL

#5 Warren Easton 62, #28 Woodlawn - Shreveport 12 FINAL

#21 Peabody 24, #12 Minden 6 FINAL

#20 East Jefferson 38, #13 Crowley 19 FINAL

#4 Benton 23, #29 Belle Chasse 15 FINAL

#3 Franklinton 34, #30 Washington-Marion 0 FINAL

#14 Rayne 36, #19 Leesville 22 FINAL

#11 LaGrange 50, #22 Fair Park 20 FINAL

#6 Landry/Walker 38, #27 Cecilia 29 FINAL

#7 North DeSoto 17, #26 Northside 13 FINAL

#10 Edna Karr 31, #23 Wossman 12 FINAL

#15 Breaux Bridge 41, #18 West Ouachita 14 FINAL

#2 Neville 57, #31 Riverdale 7 FINAL

CLASS 3A - BI-DISTRICT ROUND

#1 Livonia 28, #32 Baker 14 FINAL

#16 Mansfield 38, #17 Jena 8 FINAL

#9 Rayville 44, #24 Jewel Sumner 7 FINAL

#8 South Beauregard 34, #25 Avoyelles 14 FINAL

#5 West Feliciana 34, #28 Westlake 6 FINAL

#21 Donaldsonville 24, #12 Iowa 13 FINAL

#13 Kaplan 44, #20 Northwest 27 FINAL

#4 Union Parish 44, Madison Parish 6 FINAL

#3 Amite 41, Booker T. Washington 18 FINAL

#14 Port Allen, #19 Eleanor McMain 8 FINAL

#11 Jennings 31, Miller-McCoy Academy 12 FINAL

#27 North Vermilion 24, #6 Buckeye 20 FINAL

#7 Patterson 56, #26 Richwood 18 FINAL

#10 Loranger 35, #23 Bogalusa 7 FINAL

#15 North Webster 49, #18 Marksville 18 FINAL

#2 Church Point 42, #31 Brusly 7 FINAL


CLASS 2A - BI-DISTRICT ROUND

#1 Many 73, #32 Homer 0 FINAL

#16 Lake Arthur 24, #17 Ferriday 12 FINAL

#9 St. James 26, #24 Carver Collegiate Academy 18 FINAL

#8 Loreauville 40, Jonesboro-Hodge 0 FINAL

#5 Northwest 14, #28 Capitol 6 FINAL

#12 Pickering 37, #21 DeQuincy 20 FINAL

#13 Oakdale 41, #20 Bunkie 24 FINAL

#4 East Feliciana 46, #29 Lakeside 20 FINAL

#3 Sterlington 52, #30 Sophie B. Wright 14 FINAL

#14 Lakeview 26, #19 Red River 6 FINAL

#11 Vinton 28, #22 Delcambre 6 FINAL

#27 Winnfield 41, #6 Welsh 34 FINAL

#7 Springfield 25, #26 General Trass 22 FINAL

#23 South Plaquemine 34, #10 Oak Grove 14 FINAL

#15 Pine 28, St. Helena College & Career Academy 20 FINAL

#2 Kinder 42, #31 North Caddo 0 FINAL


CLASS 1A - BI-DISTRICT ROUND

#1 Mangham - Bye

#17 Montgomery 40, #16 Merryville 28 FINAL

#9 Elton 55, #24 Northwood-Lena 20 FINAL

#8 White Castle - Bye

#5 Basile - Bye

#12 LaSalle 34, #21 South Cameron 0 FINAL

#13 Oberlin 46, #20 Grand Isle 16 FINAL

#4 Kentwood - Bye

#3 West St. John - Bye

#14 Varnado 44, Ringgold 8 FINAL

#11 Block 42, #22 North Central 0 FINAL

#6 Plain Dealing - Bye

#7 East Beauregard - Bye

#10 Logansport 48, #23 East Iberville 0 FINAL

#15 Delhi 44, #18 Arcadia 28 FINAL

#2 Haynesville - Bye


DIVISION I - REGIONAL ROUND

#1 John Curtis - Bye

#8 Evangel Christian 43, St. Paul's 42 FINAL

#5 Brother Martin , #12 Archbishop Shaw FINAL

#4 Catholic - Baton Rouge - Bye

#3 St. Thomas More - Bye

#6 Jesuit 42, #11 St. Augustine 14 FINAL

#7 Teurlings Catholic 45, #10 Holy Cross 21 FINAL

#2 Archbishop Rummel - Bye 


DIVISION II - REGIONAL ROUND

#1 University Lab - Bye

#9 St. Louis at #8 Thomas Jefferson (Saturday, Nov. 15 - 2:30 PM)

#5 E.D. White 31, #12 Loyola Prep 6 FINAL

#4 Notre Dame - Bye

#3 St. Charles - Bye

#6 DeLaSalle 34, #11 Vandebilt Catholic 21 FINAL

#7 Parkview Baptist 24, #10 Lusher Charter 7 FINAL

#2 St. Michael the Archangel - Bye


DIVISION III - REGIONAL ROUND

#1 Catholic - New Iberia - Bye

#9 Northlake Christian 27, #8 Episcopal - Baton Rouge 21 FINAL

#5 Isidore Newman 56, #12 Redemptorist 30 FINAL

#4 Opelousas Catholic 49, #13 Westminster Christian 0 FINAL

#3 Riverside Academy 63, #14 Pope John Paul II 7 FINAL

#6 St. Thomas Aquinas 32, #11 Archbishop Hannan 7 FINAL

#10 Dunham 27, #7 Holy Savior Menard 24 FINAL

#2 Calvary Baptist - Bye 

DIVISION IV - REGIONAL ROUND

#1 Vermilion Catholic 54, #16 Houma Christian 21 FINAL

#9 Madison Prep 36, #8 Ascension Catholic 18 FINAL

#5 Southern Lab 53, #12 St. Frederick 0 FINAL

#13 Ascension Episcopal 21, #4 Hamilton Christian 16 FINAL

#3 Central Catholic 12, #14 Delhi Charter 8 FINAL

#6 Ouachita Christian 56, #11 Covenant Christian 21 FINAL

#7 St. Edmund 44, #10 Metairie Park Country Day 31 FINAL

#2 St. Mary's 35, #15 Hanson Memorial 13 FINAL


CLASS 5A  - REGIONAL ROUND SCHEDULE

#1 C.E. Byrd 35, #32 Fontainebleau 6 FINAL

#16 East Ascension 52, #17 Sulphur 14 FINAL


CLASS 4A  - REGIONAL ROUND SCHEDULE

(1) Plaquemine (10-1) vs. (17) Lutcher (7-4)

(9) South Terrebonne (9-1) vs. (25) Franklin Parish (4-6)

(5) Warren Easton (9-2) vs. (21) Peabody (8-3)

(20) East Jefferson (7-4) vs. (4) Benton (9-2)

(3) Franklinton (10-1) vs. (14) Rayne (9-2)

(11) LaGrange (7-4) vs. (6) Landry-Walker (7-2)

(7) North DeSoto (9-2) vs. (10) Edna Karr (7-3)

(15) Breaux Bridge (7-3) vs. (2) Neville (9-1)


CLASS 3A  - REGIONAL ROUND SCHEDULE

(1) Livonia (10-0) vs. (17) Jena (7-4)

(8) South Beauregard (9-2) vs. (9) Rayville (8-3)

(5) West Feliciana (9-2) vs. (21) Donaldsonville (6-5)

(13) Kaplan (8-3) vs. (4) Union Parish (10-1)

(3) Amite (9-2) vs. (14) Port Allen (7-4)

(11) Jennings (8-3) vs. (27) North Vermilion (5-6)

(7) Patterson (8-3) vs. (10) Loranger (7-4)

(15) North Webster (8-3) vs. (2) Church Point (10-1)


CLASS 2A  - REGIONAL ROUND SCHEDULE

(1) Many (11-0) vs. (16) Lake Arthur (6-5)

(9) St. James (7-4) vs. (8) Loreauville (7-4)

(5) Northeast (8-2) vs. (12) Pickering (8-3)

(13) Oakdale (6-5) vs. (4) East Feliciana (7-3)

(3) Strelington (8-3) vs. (14) Lakeview (7-4)

(11) Vinton (7-4) vs. (6) Welsh (8-3)

(7) Springfield (8-2) vs. (23) South Plaquemines (5-6)

(15) Pine (6-4) vs. (2) Kinder (11-0)


CLASS 1A  - REGIONAL ROUND SCHEDULE

#17 Montgomery (4-7) at #1 Mangham (10-0)

#9 Elton (7-4) at #8 White Castle (8-3)

#12 La Salle (7-4) at #5 Basile (10-1)

#13 Oberlin (6-5) at #4 Kentwood (7-2)

#14 Varnado (5-6) at #3 West St. John (8-2)

(11) Block (6-5) vs. (6) Plain Dealing (8-2)

#10 Logansport (7-4) at #7 East Beauregard (9-2)

#15 Delhi (4-7) at #2 Haynesville (10-1)


DIVISION I  - REGIONAL ROUND SCHEDULE

(1) John Curtis (8-1) vs. (8) Evangel (8-3)

(5) Brother Martin (9-2) vs. (4) Catholic-BR (9-1)

(3) St. Thomas More (9-1) vs. (6) Jesuit (9-2)

(7) Teurlings Catholic (9-1) vs. (2) Rummel (10-0)


DIVISION II  - REGIONAL ROUND SCHEDULE

(1) University (10-0) vs. Thomas Jefferson-St. Louis winner

(5) E.D. White (8-3) vs. (4) Notre Dame (8-2)

(3) St. Charles (8-2) vs. (6) De La Salle (8-3)

(7) Parkview Baptist (7-3) vs. (2) St. Michael (9-1)


DIVISION III  - REGIONAL ROUND SCHEDULE

#9 Northlake Christian (9-2) at #1 Catholic - New Iberia 

(5) Newman (10-1) at #4 Opelousas Catholic (10-1)

(3) Riverside (11-0) vs. (6) St. Thomas Aquinas (10-1)

#7 Dunham (7-4) at #2 Calvary Baptist (10-1)


DIVISION IV  - REGIONAL ROUND SCHEDULE

#1 Vermilion Catholic at #9 Madison Prep @ Glenn Oaks High School 11/21 7 p.m.

#5 Southern Lab at #13 Ascension Episcopal @ Ascension Episcopal 11/21 7 p.m.

#6 Ouachita Christian at #3 Central Catholic @ Morgan City Junior High Stadium 11/21 7 p.m.

#7 St. Edmunds at #2 St. Mary's @ Northwestern State University's Turpin Stadium 11/21 7 p.m.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.